Kim jesteśmy?

W Pracowni PoWoli spotkały się osoby zafascynowane rękodziełem – tym, jakie daje efekty, możliwości, ile sprawia przyjemności. W kontrze do masowych produkcji „made in …” pragniemy tworzyć rzecz unikalne, niepowtarzalne, naznaczone cechami twórcy i ważne dla niego. Rzeczy piękne.

W tym procesie niezbędne są umiejętności od dawna spychane na margines, wypierane z rynku, wreszcie prawie zapominane- tworzenia przedmiotów za pomocą własnych rąk, technikami przekazywanymi przez rzemieślników z pokolenia na pokolenie coraz mniejszej, niestety, liczbie uczniów.

My nabyłyśmy takie kompetencje w Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, do którego przywiodła nas ta sama chęć zgłębienia tajników rękodzieła. Jesteśmy absolwentkami tej szacownej instytucji, a także czeladniczkami w zawodach: ceramik wyrobów użytkowych i ozdobnych, tkacz, hafciarka i koronkarka.

Jako maniaczki rękodzieła nie poprzestajemy jednak na tym, czego nauczyłyśmy się od Mistrzów. Wciąż eksperymentujemy, ulepszamy, wymyślamy własne sposoby tworzenia, dzięki czemu w naszej pracowni nie ma mowy o nudzie, rutynie, czy wypaleniu.

Ważnym dla nas tematem jest tworzenie metodami tradycyjnymi przedmiotów nowoczesnych, takich, które będą dobrze funkcjonowały w przestrzeni współczesnej .

W procesie twórczym stosujemy naturalne, tradycyjne surowce.

Z wielką dbałością o szczegóły staramy się w naszych pracach przywracać do życia tradycyjne ludowe motywy zdobnicze, kolory, materiały, sposoby wykonania.

Interesuje nas jednak nie tyle robienie replik skansenowych artefaktów, ile nadawanie im nowej, współczesnej formy, czerpiąc z nich inspirację.