Twórcy pracowni PoWoli

Basia Pociecha

Basia Pociecha

Matka dwóch pięknych dorosłych córek, artystka, rękodzielniczka, projektantka wnętrz, tkanin, ubrań, mebli… Osoba, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nauczy was filcowania, pokaże jak zmienić kawałek drewna w stempel do tkanin, a niepozorną tkaninę – w oryginalny szykowny ciuch. To ona wymyśliła szkołę PoWoli (bo sama jest po Uniwersytecie Ludowym w Woli Sękowej). A potem w ciągu roku ją wybudowała i nasyciła swoją niezwykłą osobowością. Dzięki niej szkoła jest nie tylko przestrona, doskonale wyposażona, piękna, ale też po prostu przytulna. Gdy w środku nie ma nikogo, mieszka tam dobry duch Basi. Dzięki niej miejsce to pulsuje kreatywnością i marzeniami – o pięknie, o spokoju i harmonii, o lepszym życiu, którego wszyscy pragniemy. Po to tam przyjeżdżacie i dostajecie więcej, niż się spodziewaliście.

Sabina Bugaj

Sabina Bugaj

Kobieta rodzinna, mama, magister religiozawstwa, a przy okazji artystka, która w jednej energicznej osobie potrafi połączyć czułość do świata, praktyczne myślenie i… dobrą zabawę. W kontakcie z Sabiną nagle każdy zaczyna się czuć radosny. I taka też jest jej twórczość. Na Uniwersytecie Ludowym w Woli Sękowej, którego jest absolwentką, to ona robiła najpiękniejsze drewniane zabawki, najzdobniejsze koralikowe kolie, tkała najbardziej kolorowe kilimy. Tego wszystkiego z pewnością was nauczy, ma bowiem szczególny dar: hojność emocjonalną, która sprawia, że każdy w kontakcie z nią robi się nagle zdolniejszy, pewniejszy siebie. No i syty: Sabina wspaniale gotuje i chętnie częstuje. W Pracowni PoWoli zaopiekuje się Wami podczas warsztatów biżuterii koralikowej, ceramicznych i wikliniarskich.

Nasi artyści

Ania Zdebska Absolwentka słynnego Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, artystka totalna, wrażliwa, piękna kobieta. Wszystko, czego dotknie, w piękno się obraca. Dzisiaj studentka Japońskiej Akademii Technik Komputerowych gdzie sięga po warsztat potrzebny jej do spełnienia wyjątkowych planów na przyszłość. Nauczy was rysunku, tkactwa, barwienia i batiku pokaże, jak nitką, splotem, kolorem można tworzyć tkaninę dostosowana do naszych dzisiejszych potrzeb. Ania ma jeszcze jeden dar: potrafi przekonać, całą sobą, że każdy może osiągnąć swój cel. Że warto walczyć o marzenia i nie wolno się zrażać– bo niepowodzenia są chwilowe i pozorne. To bardzo ważna, o ile nie najważniejsza część artystycznej edukacji.

Basia Dereń-Marzec. Od ponad 15 lat zajmuje się stylizacją sesji zdjęciowych do czasopism wnętrzarskich i kobiecych takich jak:  KUKBUK, Zwierciadło, Pani, Wysokie Obcasy, Elle Deco, Dom i Wnętrze, Smak, Weranda, Kuchnia. Stylizuje jedzenie do reklam i książek kucharskich (np. Kuchnia najlepsza pod słońcem, W kuchni u Kręglickich). Pracuje, także jako dekorator wnętrz – projektując mieszkania od podstaw lub do remontu, a także udzielając porad wnętrzarskich. Wraz z Marią Widelak tworzy dekoracje roślinne w szkle.

Ewa Dunikowska – magister sztuki, artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa z Dyplomem w Pracowni Tkaniny Artystycznej pod kierunkiem prof. Ryszarda Kwietnia. Projektantka ubioru i właściciel firmy modowej Dagnez. Między innymi brała udział w wystawach zbiorowych w 1985 roku – Ogólnopolska Wystawa Minatur Technicznych, 1985 -Tkanina Wobec Sacrum, 1992 – II Przegląd Tkaniny „PlastykaArt”, 2002 – „Pieczęć czasu” wystawa Pracowni Tkaniny Artystycznej. Jej projekty brały udział w kilkudziesięciu pokazach mody w Polsce i za granicą.

Agnieszka Kucz. Absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, dyplomowany czeladnik w zawodach: ceramik wyrobów użytkowych i ozdobnych oraz tkacz. Utalentowana hafciarka i koronkarka, wielbicielka splotów wszelakich. W naszej pracowni spotkacie się z nią na warsztatach wikliniarskich, tkackich (tkactwo tabliczkowe), ceramicznych, hafciarskich i koronkarskich. 

Arkadiusz Twardowski. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz. Szlifował swój warsztat w Pracowni Wklęsłodruku, pod okiem prof. Henryka Ożóga, na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP (2011/2012). Przez kilka lat prowadził żywot nomady, czerpiąc inspiracje z  nowych miejsc oraz powiększającego się grona znajomych. Obecnie zajmuje się szeroko pojętymi działaniami artystycznymi – od tworzenia po edukacje. Ma za sobą kilka wystaw autorskich i zbiorowych w Polsce. Wiodącym tematem prac, pieszczotliwie nazywanych „chrabąszczami” jest męska sensualność związana z cielesnością. W Pracowni Woli można się z nim spotkać na warsztatach graficznych, linorytniczych, wikliniarskich, ceramicznych i snycerskich.

Anita Dolly Panek w Pracowni PoWoli

Anita Dolly Panek. Kobieta nietuzinkowa, profesor biochemii, która w swojej pozazawodowej pasji – tkaniu dywanów , haftowaniu i tworzeniu narzut -odnalazła sposób na uspokojenie głowy, uporządkowanie myśli i zarobkowanie w trudnych chwilach życia na emigracji. Rękodzieło stało się jej swoistą „terapią”. Jak sama stwierdziła- podczas haftowania ręce same wiedzą co mają robić, a głowa jest wolna i odpoczywa, dzięki czemu wszystko w niej układa się na swoje miejsce. W Pracowni PoWoli można się z nią spotkać na warsztatach z brazylijskiego haftu dywanowego i haftu arraiolo.