Koralikowa biżuteria Sabiny Bugaj. Tutaj wejdziesz na bloga i zobaczysz prace Sabiny.
Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego jest kontynuacją działającego od 1959 roku Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Idea uniwersytetu ludowego wywodzi się z XIX-wiecznej skandynawskiej koncepcji Mikołaja Grundviga przeniesionej na grunt polski m.in. przez Ignacego Solarza. Uniwersytet nawiązuje do międzywojennych tradycji szkół ludowych, w których duże znaczenie przykładano do ochrony dziedzictwa kulturowego, rozwoju osobowego i społecznego. Zapraszamy na stronę Uniwersytetu.
Jesteśmy architektkami. Mniejwięcej to stworzona przez nas galeria rzeczy unikalnych, wykonywanych przez osoby, które poznałyśmy w trakcie realizacji naszych projektów. Współpracujemy z nimi wszystkimi od lat. Z jednymi od kilkunastu z innymi od kilku. Współpraca jest harmonijna i owocna.Naturalnym odruchem z naszej strony była chęć podzielenia się radością obcowania z nimi … z twórcami i ich twórczością. Poznajcie naszych znajomych przez ich twórczość .
Basia Dereń-Marzec. Od ponad 15 lat zajmuje się stylizacją sesji zdjęciowych do czasopism wnętrzarskich i kobiecych takich jak: Wysokie Obcasy, KUKBUK, Zwierciadło, Pani, Wysokie Obcasy, Elle Deco, Dom i Wnętrze, Smak, Weranda, Kuchnia. Stylizuje jedzenie do reklam i książek kucharskich (np. Kuchnia najlepsza pod słońcem, W kuchni u Kręglickich). Pracuje, także jako dekorator wnętrz – projektując mieszkania od podstaw lub do remontu, a także udzielając porad wnętrzarskich. Wraz z Marią Widelak tworzy dekoracje roślinne w szkle.
Łukasz Karol Kocjan. Malarz, swoje obrazy tworzy głównie w technice olejnej z zastosowaniem, niejednokrotnie, technik własnych. Inspiracji do malowania dostarcza Kocjanowi samo życie – czasem prowokujące, nieokiełznane, wplątujące ludzi w swoje niezrozumiałe intrygi, czasem – logiczne, proste, graniczące wręcz z nudą i marazmem… I tu właśnie pojawia się Kocjan ze swoim zmysłem obserwatora, by przetworzyć na swój specyficzny i niepowtarzalny sposób podpatrzoną rzeczywistość.
Piotr Woroniec. Urodzony 14.02.1955 roku w Giżycku . Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Nidzicy w latach 1970-1974, Uniwersytet Ludowy we Wzdowie /reżyseria teatru amatorskiego/ w latach 1975—77. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie i Rzeszowie (filologia polska) w latach 1977- 1982. Od 1995 członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Od 1992 do 1999 roku asystent scenografa w Teatrze Kreatur w Berlinie (Niemcy). Mieszka i pracuje w Brzozowie, woj. podkarpackie.
Otwarta Autorska Pracownia Rzemiosł UMBRA Moniki Szambelan-Althamer na warszawskim Targówku to miejsce, gdzie każdy może zmierzyć się z arkanami technik rzemiosła artystycznego: ceramiki, witrażu, dekupażu, szycia, batiku, koralików, //czym-chata-bogata//. W ofercie pracowni są grupowe zajęcia poświęcone poszczególnym technikom, jak również możliwość pracy indywidualnej wybraną techniką po ustaleniu terminu. W pracowni znajduje się też galeria prac Moniki Szambelan-Althamer. Profil na Facebooku pracowni – Umbra.
Szopa Św. Józefa to pracownia sztuk wszelkich. To niezwykłe miejsce położone jest w malowniczej wsi Owczarnia koło Podkowy Leśnej w Gminie Brwinów pod Warszawą. Działające tu pracownie artystyczne i rękodzieła mieszczą się w ponad stuletnim, zabytkowym domu ” Józefówka” przeniesionym z Podlasia w 1998 r. W Szopie prowadzone są zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu szeroko pojętych sztuk plastycznych. Oprócz tego organizujemy wiele wydarzeń, które sprzyjają kultywowaniu i wskrzeszaniu zapomnianych zwyczajów i tradycji. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą “Józefówki”.
Ewelina Matusiak-Wyderka zajmuje się twórczością od 15 lat. Po przyjeździe w Bieszczady zetknęła się z krywulką i zaczęła drążyć ten temat. Zajmuje się tworzeniem karpackiej biżuterii koralikowej. Są to wykonywane ręcznie repliki tradycyjnej biżuterii noszonej przez mieszkanki i mieszkańców Karpat- Łemków, Bojków i Hucułów. Biżuterię tą nazywa się krywulkami, syliankami, gerdenami czy drabynkami. Obok replik, opartych na dokumentacji etnograficznej, powstaje biżuteria inspirowana wzornictwem karpackim- naszyjniki, bransolety i kolczyki. Pani Ewelina jest członkiem Zarządu Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego oraz należy do Stowarzyszenia Twórców „Bres”. Uczestniczy również w jarmarkach i targach m.in. Jarmarku Jagiellońskim. (fot. Tomasz Bylina).
Irina Niemirowska. Urodzona w 1970 roku w Nowosybirsku na Syberii. Ukończyła Liceum Plastyczne w Nowosybirsku. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie (stypendystka Rządu Polskiego). Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Adama Wsiołkowskiego w 1997 roku. Od kilkunastu lat zajmuje się projektowaniem wnętrz, a szczególnie renowacją i artystycznym wykańczaniem ścian.
Arkadiusz Twardowski. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz. Szlifował swój warsztat w Pracowni Wklęsłodruku, pod okiem prof. Henryka Ożóga, na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP (2011/2012). Przez kilka lat prowadził żywot nomady, czerpiąc inspiracje z nowych miejsc oraz powiększającego się grona znajomych. Obecnie zajmuje się szeroko pojętymi działaniami artystycznymi – od tworzenia po edukacje. Ma za sobą kilka wystaw autorskich i zbiorowych w Polsce. Wiodącym tematem prac, pieszczotliwie nazywanych „chrabąszczami” jest męska sensualność związana z cielesnością. Prowadzi własnego bloga.
Rafał Smykowski. Młody i niezwykle zdolny operator filmowy. Zajmuje się kręceniem filmów między innymi w Teatrze Polskim, wp.pl i wielu innych miejscach. Pasjonują go również reportaże, kultura i rękodzieło. Prowadzi studio ES-FILM gdzie oferuję całą gamę usług filmowych od wywiadów, dokumentów, teledysków, aż po produkcje fabularne. Zapraszamy na fanpage Rafała na facebooku.